HomeWho's Who | Club News | Club Facilities | Fixtures and Results | Meet The Neighbours | Competitions | Pavilion Extn | Past Events | Clubpolicies  |Presntnlunch

PEACEHAVEN AND TELSCOMBE
BOWLS CLUB

 sporteng1 clubmark
2016 PRESENTATION LUNCH AT LANGHAMS
Held on Monday 7th November.
Trophies were presented by Mike Gould, Club President
 and
announced by Margaret Armstrong, Club Competitions Secretary.

-------------------------
    mensprswnrs        mnsprsrups
                                                                        Mens Pairs Competition (Trophy donated by Martin Gill and Lesley Funnell)
                  Winners:- Peter Woodward and Syd Tilling                Runners-Up:- Terry Whenmouth (Club Captain) and Dave Searle
---------------------------------------------------------------------
     ladiesprswnrs         ladysprsrus 
                                                                                            Ladies Pairs Competition.  (Trophy donated by Carole and Tas Alder)
    Winners:- Sue Dennis and Carole Alder (Ladies Captain)                    Runners-Up:- Rene Taylor and Audrey Kirby.      

--------------------------------------------------------------------------

    mxdprswnrs          mxdprsrus   
                                                                                          Mixed Pairs Competition. (Trophy donated by Tom O'Shea)
   Winners:- Ronnie Basham and Pat Gould                                    Runners-Up:- Robin Selley and Carole Alder
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Jimlwswnrs             jlrus   
 Jim Lewis Cup.
            Winners:- Margaret Armstrong and Terry Whenmouth     Runners-Up:- Mike and Pat Gould
(Presented by Phil Armstrong)                           
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

     2wd winner             2wdru      
                                                                              Two Wood Competition.      (Trophy donated by Terry Halsall).
Winner:- Sid Tilling                                                                          Runner-Up:-  Martin Gill
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  nonwnrs winner           nonwnrnonwnr 
                                         Non-Winners Competition.     (Trophy donated by Norma and Don Pattenden).
Winner:- Terry Whenmouth                                                             Runner-Up:- Robin Selley                   
.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
            
senrswner            snrsrnrup            
                                                                                  Seniors Competition    (Trophy donated by Terry Whenmouth)
Winner:- Derek Cowling                                                                        Runner-Up:- Mike Mant
.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    openwnr            openrnrup              
                            Club Open Championship    (Trophy donated by Mike Mant).
                          Winner:- Ted Giles                                        Runner-Up:- Mike Gould (with presenter Phil Armstrong).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   shaunhcpwnr             HCPRnrup           
                           Club Handicap Competition.     (Shaun was unable to attend).
Winner:- Shaun Smith                                                                                Runner-Up:-  Robin Selley
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        winnermenschamp             menschmprup                
                                           Mens Championship.   (Trophy donated by Mike and Pat Gould)
Winner:- Ted Giles                                                                  Runner-Up:- Ronnie Basham
     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
       LadiesChmpwnr            ladieschmpru                                                                 Ladies Championship         (Trophy donated by Phil and Margaret Armstrong)
Winner:- Mary Skinner                                                                            Runner-Up:-  Carole Alder
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
And finally, a few more to remember the event:-
     painting              Our Ladies        
Mike shows a painting of the club green and terrace                  Martin and Margaret with  our fantastic Social team of 
            (2016) produced and donated by Carole Winch.
                                       Jill Matthews, Linda Powell, Margaret, Martin and Lesley.
-------------------------------------------------------------------------     
  pier       table7  

Eastbourne Pier in the setting sun on the way home.                       Just one of the tables awaiting the arrival of Lunch.

Thanks to Margaret Armstrong and Neil Kirby (Langhams Proprietor).


HomeWho's Who | Club News | Club Facilities | Fixtures and Results | Meet The Neighbours | Competitions | Pavilion Extn | Past Events | Clubpolicies | Presntnlunch