HomeWho's Who | Club News | Club Facilities | Fixtures and Results | Meet The Neighbours | Competitions | Pavilion Extn | Past Events | Clubpolicies | Presntnlunch
PEACEHAVEN  and  TELSCOMBE
    BOWLS CLUB
                                    bowlslogoclubmarksporteng1
   
WHO'S WHO - CLUB RESPONSIBILITIES 2017
and
 CHAMPIONS 2016.

    PRESIDENT               

    ALAN WALLACE           01273 583835   wallace.alan2@sky.com

    CHAIRMAN

    TED GILES              01273 586217   patted70@hotmail.com

    TREASURER  

    PAT GILES              01273-586217   patted70@hotmail.com

    BAR MANAGER

    MARTIN GILL            01273-586109   m_gill5@sky.com

    SECRETARY              

    FRANK LEACH            01273-584741   leachf@cldmail.co.uk

    MEN’S CAPTAIN

    TERRY WHENMOUTH        01273-584019   whenmouth@btinternet.com

    MEN’S VICE CAPTAIN 

          

    LADIES’ CAPTAIN 

    PAT GOULD              01273-584011    bubblesbowler@gmail.com

    LADIES’ VICE CAPTAIN

    SUE LANDER             01273-581324   suelander@ymail.com

    MEN’S MATCH SECRETARY

    PHIL ARMSTRONG         01273-582588    philmsec@aol.co.uk

    MEN’S COUNTY DELEGATE 

    MIKE GOULD             01273-584011    hopalong2hips@sky.com

    LADIES’ COUNTY DELEGATE 

    SUE LLEWELLYN-POWELL   01273-734009    sklpowell@lineone.net

    COMPETITIONS SECRETARY

    MARGARET ARMSTRONG     01273-582588    pamahome@aol.com 

    MEN'S MANAGEMENT REP 

    JIM WARNE              01273-589272    valerieandjimwarne@ntlworld.com 

    LADIES' MANAGEMENT REP

    DEE TINGLEY            01273-582340    dtingley@tiscali.co.uk

      BRIGHTON & HOVE LEAGUE REP

    ROBIN LLEWELLYN-POWELL 01273-734009    rl-powell@tiscali.co.uk

    NEL PEREGRINES

    DENNIS POWELL           01273-584458    d.powell2@sky.com

    NEL seagulls

    SHAUN SMITH             07710-945247    sharisty@aol.com

     

   

2016 CHAMPIONS
(Thanks to Phil and Margaret Armstrong for the photographs.)
 
For Presentation Photos see     Presntnlunch
  MENS PAIRS                                                     LADIES PAIRS
 WINNERS                                                                                      WINNERS
Peter Woodward and Syd Tilling (left)                                    Sue Dennis and Carole Alder (right)

  menprs16   ladysprs16       
     RUNNERS-UP                                                                             RUNNERS-UP
Terry Whenmouth and David Searle                              Audrey Kirby and Rene Taylor
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          
            MIXED PAIRS                                                JIM LEWIS TROPHY
     WINNERS                                                                                       WINNERS
         Pat Gould and Ron Basham (left)                           Margaret Armstrong and Terry Whenmouth (right)

  
mxprs16      jimlws16
            RUNNERS-UP                                                                                   RUNNERS-UP
Carole Alder and Robin Selley                                          Pat and Mike Gould

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  
              
  2 WOOD CHAMPION                                              NON-WINNERS CUP
WINNER                                                                                               WINNER
           Syd Tilling (left)                                                Terry Whenmouth (2nd right)
        2wd16      nonwnrs16                
 RUNNER-UP                                                                                              RUNNER-UP
              Martin Gill (right)                                                          Robin Selley (end left)
              
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           
          SENIORS CUP                                             CLUB OPEN CHAMPION
     WINNER                                                                                      WINNER 
Derek Cowling (extreme right)                                       Ted Giles (extreme left)  
      senrs16     open16        
    RUNNER-UP                                                                                 RUNNER-UP
Michael Mant (extreme left)                                             Mike Gould (2nd left)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HANDICAP CHAMPION
WINNER
Shaun Smith (2nd left)
  hndicap16 
RUNNER-UP
Robin Selley (extreme left)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AND FINALLY
 
     
      MENS CHAMPION                                                LADIES CHAMPION  
WINNER                                                                                               WINNER
    Ted Giles (extreme right)                                         Mary Skinner (2nd from right)
   menschamp16     ladieschamp16            
 RUNNER-UP                                                                                            RUNNER-UP

Ron Basham (2nd left)                                          Carole Alder (extreme right)
-----------------------------------------
-------------------------------------------
CONGRATULATIONS !

TO ALL OUR

CHAMPIONS

AND COMISERATIONS WITH ALL OUR

RUNNERS-UP.
especially Robin Selley.


For Photos of the Presentation Lunch at Langhams go to Presntnlunch page.

HomeWho's Who | Club News | Club Facilities | Fixtures and Results | Meet The Neighbours | Competitions | Pavilion Extn | Past Events | Clubpolicies | Presntnlunch